Haber

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu: ABD’nin Asya’daki rakipsiz hakimiyeti dönemi sona eriyor

Avustralya merkezli bir çıkar kuruluşu olan Lowy Institute tarafından yayınlanan “Asian Power Index 2023”, Çin’in Asya-Pasifik bölgesinde ABD’nin rakipsiz üstünlüğünü tehdit eden tek ülke haline geldiğini ortaya koydu. ekonomi, askeri kapasite ve diplomatik etki olarak.

Endekste toplam güç sıralamasında 80,7 puanla ABD ilk sırada yer alırken, onu 72,5 puanla Çin yakından takip etti.

26 bölge ülkesinin ekonomik kapasite, askeri kapasite, dayanıklılık, gelecekte kullanılabilecek kaynaklar, ekonomik çıkarlar, savunma ağları, diplomatik nüfuz ve kültürel nüfuz olmak üzere 8 kriterde değerlendirildiği sıralama, ABD ve Çin’in ayakta durduğunu gösteriyor. iki büyük güç olarak ortaya çıktı.

Endekste ABD ve Çin’in en yakın rakipleri 37,2 puanla Japonya, 36,3 puanla Hindistan, 31,6 puanla Rusya ve 30,9 puanla Avustralya olurken, bu ülkelerle aradaki güç farkının giderek açıldığı dikkat çekiyor.

“ABD’nin rakipsiz üstünlüğü dönemi sona eriyor”

Enstitü araştırmacıları, ABD’nin bölgedeki hakim güç konumunu korumasına rağmen Çin’in “çok geride kalmadığını” vurguladı. sözünü kullandı.

Listede en büyük kriter olan ekonomik kapasitede 88 puanla ABD ilk sırada yer alırken, onu 87 puanla Çin izledi. Araştırmacılar, bunda Çin’in 2022 Kovid-19 salgınında uyguladığı kontrol tedbirlerinin yol açtığı ekonomik kayıpların etkili olduğunu, tedbirlerin kaldırılmasının ardından yeni yılda ABD’yi bu alanda geride bırakabileceğini vurguladı.

Ekonomik bağlar alt ölçeğinde endekste Çin 98,3 puanla birinci sırada yer alırken, onu 53,7 puanla ABD izledi.

2018 yılından itibaren bölge ülkelerine yapılan doğrudan yabancı yatırımlarda Çin’in payının sistematik olarak arttığı kaydedildi.

Diplomatik etki açısından Çin, 91,5 puanla ABD’nin önünde, 89,3 puanla öndeydi.

Araştırmacılar, ABD’nin, büyük ölçüde Kovid-19 salgınında Çin’in dış dünyadan izolasyonunun yol açtığı sorunlar nedeniyle, ancak toplam güç bileşenleri açısından, uzun vadeli veriler dikkate alındığında, 2020’lerin sonuna kadar hakim güç konumunu koruduğunu tespit etti. Çin’in ekonomik büyümesinin vadeli yavaşlaması. Rakibini geride bırakmasının beklenmediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu