Ekonomi

IAEA Başkanı Grossi: “Zaporozhye NGS’de durum hala tehlikeli”

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Lideri rafael brüt , Zaporozhye Nükleer Santrali’ni ziyaret etti. Santraldeki tehlikeli durumun düzelmediğini ve yakın gelecekte çatışmaların ağırlaştığını belirten Grossi, Rusya ile Ukrayna’nın ortasında bir güvenlik anlaşması imzalamak için çalıştığını vurguladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Lideri Rafael Grossi, Ukrayna’nın Enerhodar kentinde bulunan Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhia Nükleer Santrali’ni ziyaret etti. Santraldeki durumu incelemek üzere Rusya’nın kontrolündeki tesise gelen Grossi’ye Rus ordusu da eşlik etti. Grossi, Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom yetkilileriyle birlikte tesiste incelemelerde bulundu. Grossi, santralin korunması ve olası bir nükleer felaketin önlenmesi için Rusya ile Ukrayna arasında bir güvenlik anlaşmasının imzalanmasına aracılık etmek istediğini belirtti. “Hiçbir şekilde pes etmiyorum. Aksine çabalarımızı artırarak devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum.”dedi.

İlgili Makaleler

Grossi, santraldeki tehlikeli durumun düzelmediğini ve santral çevresindeki çatışmaların ağırlaştığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Tüm taraflarca onaylanacak gerçekçi önlemler hazırlamaya ve önermeye çalışıyorum. Felaketten kaçınmalıyız. İyimserim ve bunun mümkün olduğuna inanıyorum.”terimleri kullandı.

Grossi fabrikayı ilk kez geçen Eylül ayında ziyaret etti. Zaporijya NükleerElektrik santrali, Rus işgalinden önce Ukrayna’nın ulusal elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyordu.

-Foreks Haber Merkezi-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu