Haber

Skoda Enyaq RS iV’den buz üzerinde iki dünya rekoru

Skoda, tamamen elektrikli performans modeli Enyaq RS iV SUV ile buz üzerinde iki dünya rekoru kırmayı başardı.

Marka, Enyaq RS iV SUV ile araç kategorisinde “Buzda En Uzun Sürekli Drift” ve “Elektrikli Araçla Buzda En Uzun Sürekli Drift” rekorlarını kırdı. Guinness Dünya Rekorları tarafından onaylanan bu denemeler, araba yazarı Richard Meaden tarafından İsveç, Östersund yakınlarındaki donmuş Stortjärnen gölünde 188.496 metrelik dairesel bir pistte gerçekleştirildi.

Skoda’nın Stortjärnen Gölü’ndeki ilk rekoru, Buz Üzerindeki En Uzun Sürekli Sürüklenme oldu. Škoda Enyaq RS iV SUV ile 15 dakikadan fazla ve 7.351 km boyunca denetimli vardiyalar yapıldı. Meaden’in bir önceki rekoru 2022’de 6.231 km idi. İlk rekorun ardından elektrikli araç kategorisinde Skoda Enyaq RS iV SUV, Buz Üzerinde En Uzun Sürekli Buz rekoru oldu.

Guinness Dünya Rekorları hakemi ve uluslararası drift komitesi David Kalas’ın gözetiminde, farklı lastik denemelerinin ardından dördüncü gününde rekor kırıldı. Tam sürüklenmeye ulaşmak için sıfırın altındaki sıcaklıklarda beş gün boyunca toplam 18 saat sürüklenme yapıldı.

Enyaq RS iV elektrikli SUV ise zorlu koşullarda yüksek performansı ve dayanıklılığıyla 38 drift varyantını 15 dakika 58 saniyede rekor bir sürede tamamladı. 48.69 km/s maksimum hıza ulaşan araç, en yavaş noktasında 31.64 km/s hıza ulaştı. Kayıt için kullanılan standart üretim araca 20 inç jantlar takıldı. Daha iyi çekiş ve direksiyon yansıması için önde 600 adet 5 mm saplama çivi ve arkada 300 adet 2 mm saplama çivi kullanılmıştır.

Skoda, bu başarı ile tamamen elektrikli araçların performansa yeni bir kapı araladığını kanıtlayarak, otomobillerinin dayanıklılığının ve kontrol kabiliyetinin altını çizdi.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu